A mai căzut o stea a aviației românești! Comunitatea aeronautică este în lacrimi. Dan Ștefănescu era un pilot inginer de înaltă clasă, care ne fascina cu evoluțiile lui. De la el am fi avut încă multe de învățat. La Aerodromul Iacărilor Acrobați din Bănești, Prahova, veneau piloți din întreaga lume să învețe tehnici de pilotaj pentru a ieși din cele mai grele situații. Învățau teorie, apoi zburau cu Dan în Yak-ul lui și exersau. Un pilot american de F-4, veteran din războiul din Vietnam, mi-a explicat de ce  venise la cursurile lui Dan Ștefănescu, deși avea destule ore de zbor: ieșise la pensie și zbura avioane mai mici. Avusese un incident cu o vrie plată din care ieșise cu mult noroc și acum dorea să stăpânească tehnica de redresare de la un maestru. Există foarte multe cursuri de pilotaj în lume, dar extrem de puține se ocupă de pilotajul de înaltă clasă. Cursurile Safety Demo de la Aerodromul din Bănești au salvat multe vieți de piloți și au permis multor piloți să-și îmbunătățească tehnica pilotajului în manevre la limită. Aerodromul Iacărilor Acrobați este situat aproape de monumentul lui Aurel Vlaicu. Când am zburat cu Dan pe deasupra monumentului, cu tot zgomotul infernal al motorului, am simțit în căști emoția din vocea lui, vorbind despre Aurel Vlaicu, despre accidentul lui în temerara încercare de a traversa Carpații în zbor. Moștenirea lui Aurel Vlaicu era pasiunea pentru zbor și îmbinarea pilotajului de înaltă clasă cu ingineria aeronautică, precum și câștigarea unor concursuri internaționale de pilotaj la momentul când doar cele mai puternice națiuni ale lumii participau. Pe Dan Ștefănescu îl consideram un Aurel Vlaicu modern: pilot și inginer de înaltă clasă, inovator și lider, dar și patriot. Să păstrăm de la Dan Ștefănescu această flacără a pasiunii pentru aviație, să cinstim memoria lui de om dintr-o bucată, curajos, patriot, dornic tot timpul să-i învețe pe alții dar și să învețe el însuși. Competența și profesionalismul lui Dan Ștefănescu erau epice, de aceea accidentul din 26 martie 2022 este inexplicabil pentru comunitatea noastră. Dan Ștefănescu a fost un deschizător de drumuri, un creator de valoare și un antreprenor de succes. De trebuie să plece cei mai buni dintre noi atât de devreme?

0 Comentarii

Conferința EASN Salonic 8-11 oct 2024

A 14-a Conferință European Aeronautical Sciences Network se va desfășura la Salonic, Grecia, între 8-11 octombrie 2024. Conferința anuală EASN a devenit cel mai imprtant eveniment de acest tip în domeniul aerospațial din Europa, lucrările prezentate având mai multe...

Malaysian 370 – După 10 ani

Vă interesează cazul MH370? Care sunt scenariile MH370 și care sunt probabilitățile lor? Ce putem face pentru evitarea pe viitor a unor cazuri similare? Ce lecții poate învăța comunitatea aviației din acest caz? Vă invit la un webinar despre Malaysian 370 pe 27 martie...

Primul AIP Digital al României

Primul AIP Digital al României de Octavian Thor Pleter De curând am găsit și am scanat niște documente vechi, din 1991-1992, care mi-au adus aminte de primele reușite profesionale. Când am absolvit Facultatea de Aeronave în 1986, îmi descoperisem talentul pentru...

NASA Space Apps Challenge România

S-au deschis înscrierile pentru NASA Space Apps Challenge România, cel mai mare hackathon internațional!   Ești pasionat de spațiu, știință și vrei să schimbi lumea? Te invităm să te înscrii la NASA Space Apps Challenge România, cel mai mare hackathon internațional. 📍...

Oportunitate profesională pentru inginerii aerospațiali

𝗢𝗽𝗼𝗿𝘁𝘂𝗻𝗶𝘁𝗮𝘁𝗲! Daca sunteti absolventi de aeronautica si doriti sa lucrati intr-un mediu international, 𝗔𝗸𝗸𝗼𝗱𝗶𝘀 𝗙𝗿𝗮𝗻𝘁𝗮 are cateva propuneri pentru voi! Angajam juniori si experti dornici sa lucreze pentru marile companii aero. Pozitiile disponibile sunt in Toulouse, pe...

Concurs internațional UAV

Un prim concurs internațional major de UAV-uri se va desfășura la Universitatea Politehnica din București în acest an. Se pot înscrie echipe de studenți din toate universitățile care compun alianța EELISA. Calendarul concursului și alte informații se pot obține de la...

Conferința EASN Salerno 5-8 sep 2023

A 13-a Conferință European Aeronautical Sciences Network se va desfășura la Salerno, Italia, între 5-8 septembrie 2023. Conferința anuală EASN a devenit cel mai imprtant eveniment de acest tip în domeniul aerospațial din Europa, lucrările prezentate având mai multe...

Concursuri AIAS

AUTORITATEA DE INVESTIGAȚII ȘI ANALIZĂ PENTRU SIGURANȚA AVIAȚIEI CIVILE (AIAS) scoate la concurs posturi de interes pentru membrii noștri. Mai multe detalii pe site-ul autorității:...

Ingineria Transportului Aerian (ATE)

Air Transport Engineering (ATE) cu predare integrală în limba engleză este un program de masterat multidisciplinar modern, introdus în 2013, aliniat cu strategia pentru o nouă generație de profesioniști în aviație (NGAP) a Organizației Internaționale a Aviației Civile...